Toastmasterów rozważania o mowie ciała
Po wszystkich wcześniejszych rozważaniach wypada zaproponować jakieś ciekawe ćwiczenie. Gdy występując ilustrujemy przykład lub historię dla wsparcia przekazu, wówczas przydają się zrelaksowanie i pewne umiejętności aktorskie czyli np. ‘Pomocne dłonie’ / ‘Helping Hands’.
Jak to już zostało wspomniane, systematyczność ćwiczeń jest warunkiem sine qua non efektywnych wystąpień. Najlepiej, gdy ma się przy tym niezły ubaw. Obie te rzeczy gwarantuje nam gra towarzyska ‘Helping Hands’ / ‘Pomocne dłonie’. Jest to skecz z bardzo popularnego telewizyjnego show ‘Whose Line Is It Anyway?’ / ‘Właściwie, czyja to kwestia?’, w którym biorą udział brytyjscy i amerykańcy aktorzy i komicy, którzy odgrywają różnego rodzaju improwizowane scenki. Zadanie polega na tym, że osoba odrywająca rolę nie używa rąk do gestykulacji, zamiast tego drugi uczestnik staje tuż za nią, wkłada ręce pod jej ramiona i stara się gestykulować zgodnie z werbalnym przekazem pierwszej osoby. W scenkach mogą wziąć udział trzy osoby lub dwie pary.
przykłady
(at 3:00)
Jest to fantastyczne ćwiczenie ‘trzy w jednym’.
Daje nam świadomość naszego ciała, ponieważ bardzo świadomie należy skupić się na tym, jak przekazać cudze emocje.
Uczy koncentracji na wykonaniu zadania. Jest to swego rodzaju niewerbalne tłumaczenie symultaniczne, w tym samym czasie należy odebrać przekaz, przetworzyć i przekazać. Mózg nie ma czasu na takie zbędne rzeczy jak stres.
Jest źródłem wielkiej radości, poprzez przeżywanie pozytywnych doświadczeń oswajamy się ze sceną, gdzie czujemy się jak u siebie w domu – entuzjazm zajmuje miejsce tremy.
Najlepszym miejscem, w którym można ćwiczyć ‘Pomocne dłonie’ jest najbliższy klub Toastmasters. Prócz tego można tam systematycznie występować i korzystać z obserwacji i ewaluacji innych członków, co jest najbardziej obiektywnym sprawdzianem naszych umiejętności.
Agata Jagiełło
Toastmasters Szczecin
Passionate Speakers
PS2
‘Whose Line Is It Anyway?’ / ‘Właściwie, czyja to kwestia?’ to źródło wielu pomysłów na ćwiczenie wystąpień publicznych w połączeniu z dobrą zabawą. ‘Fixed Expressions’ / ‘Przyklejony wyraz twarzy’ świetnie nadaje się do ćwiczenia mimiki twarzy.